Калькулятор
мінеральних добрив

Нова верcія калькулятору мінеральних добрив вже готова до завантаження!

Чи хотіли б ви самостійно використовувати дані, отримані з агрохімічного аналізу ґрунту? Які добрива та скільки потрібно внести саме під вашу культуру? Як розрахувати потребу в простих та комплексних добривах?

На ці питання дає відповідь Калькулятор мінеральних добрив, розроблений в проекті UHBDP. Тепер ви зможете точніше розрахувати об’єми добрив, якщо в них є потреба. Оберіть з переліку свою культуру, введіть дані по своїй ділянці та дізнайтеся, чи потребує ваша земля додаткового підживлення, якщо так — то в яких обсягах. І вирощуйте безпечну продукцію, заощаджуючи кошти на добривах.

Оновлення

 1. Додано два нових методи розрахунку добрив: балансовий метод та метод нормативів витрат (МНВ) в чому їх різниця читайте нижче.
 2. Додано природно-кліматичні зони України (потрібні при МНВ).
 3. Додані методи визначення діючої речовини у ґрунті, які використовують агрохімічні лабораторії (для азоту: Корнфілд, Тюріна і Конової, мінеральний азот. Для фосфору та калію: Мачигіна, Чирикова, Кирсанов, Mehlich. Є можливість обрати “невідомо”).
 4. Додана можливість обрати приблизний рівень забезпечення ґрунту діючою речовиною, якщо лабораторія не вказала метод визначення діючої речовини (від дуже низького до дуже високого).
 5. Додана шкала ph, що вказує оптимальний діапазон кислотності ґрунту для обраної культури.
 6. Додано комплексні добрива, які мають три компоненти у своєму складі (NPK).
 7. З’явилася можливість ввести “свою маркубудь-яке добриво, що має у своєму складі три компоненти NPK.
 8. Є можливість зменшити об’єм комплексного добрива або добрива власної марки за рахунок простих добрив.
 9. Новий інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс та графіки об’ємів діючої речовини та добрив, що потрібно внести.
Для розрахунків потреби у живленні калькулятор використовує два методи.
На темній панелі за замовчуванням ввімкнено Балансовий метод, він характеризується як:

“Досить точний метод, що базується на агрохімічному аналізі ґрунту та використовує коефіцієнти виносу поживних речовин. Ефективний за умови достатньої зволоженості ґрунту. Підходить для овочевих культур закритого ґрунту, а також для невеликих ділянок зі зрошенням.”

Балансовий метод ґрунтується на встановленні виносу елементів живлення із запланованим урожаєм і використанні їх з урахуванням коефіцієнтів з ґрунту і добрив. Оскільки більшість коефіцієнтів, що використовує калькулятор, були визначені ще 30-50 років тому і з тих пір не змінювались, у методах підрахунків можливі суттєві відхилення в більшу сторону від сучасних норм внесення добрив.
Балансовий метод
Калькулятор складається з двох частин: темна панель зліва для вводу даних та світле поле для отримання результатів.
Біля клітинок з випадаючим списком встановлено жовтий знак оклику. Це означає, що там можна обрати один з кількох варіантів з випадаючого списку.

Дані слід вводити в клітинки, що мають світло-зелене забарвлення. Наприклад, ось так можна вписати потрібну площу в 10 соток, обравши сотки у випадаючому списку:
1. Клікнути ЛКМ по клітинці “га”:
2. Натиснути на стрілку в правому нижньому куті:
3. Обрати сот та отримати ось такий вид:
Як це працює

 1. Обираємо культуру.
 2. Встановлюємо заплановану врожайність, яка має бути не більше ніж 20% від середньої врожайності за 3 останні роки.
 3. Встановлюємо площу під цю культуру.
 4. Отримуємо першу калькуляцію: сукупна врожайність з 2 га при очікуваній врожайності в 40 т огірків складе 80 т.
Далі йдуть такі параметри як:
● режим зрошення,
● природно-кліматична зона,
● тип ґрунту.
Вони більш важливі при використанні методу нормативів витрат. Для прикладу, з випадаючих списків обираємо ось такі значення:
зі зрошенням,
степ,
чорноземи південні.

Після цього вводимо результати агрохімічного дослідження ґрунту по азоту, фосфору та калію. У балансовому методі неважливо, за якою методикою розраховувалися ці елементи (чи то Мачигіна, чи то Кірсанова і т.д.).

Наостанок, вводимо значення pH ґрунту та органічні добрива, в нашому випадку це було 2 т/га коров’ячого гною у минулому році. Відповідно, всього на 2 га було внесено 4 т.
Переходимо на світлу частину панелі калькулятора, відразу помічаємо,
що pH ґрунту в цілому відповідає потребам огірка:
Добрива обираємо з випадаючих списків. Відразу помічаємо червоне поле: воно сигналізує, що зараз ця клітинка не активна. Для її активації з переліку комплексних добрив, які включають нітроамофоску (16-16-16) та діамофоску (10-26-26), можна обрати свою марку, яка дозволяє ввести будь-яке трикомпонентне добриво:
Для прикладу, замість Оберіть комплексні добрива з випадаючого списку обираємо свою марку. Бачимо, що з’явилися зелені клітинки для запису ДР під це добриво. Дані вводимо з розрахунку, аби сукупні відсотки ДР не перевищили 100%. Наприклад, наше добриво має наступні характеристики:
 1. N=13%,
 2. P=40%,
 3. K=20%,
 4. Суммарно, ДР = (13+40+20) = 73%, - це ок, бо менше 100%.
Важливо:
За допомогою комплексного добрива (у нашому випадку це своя марка), калькулятор закриває потребу в ДР, якої не вистачає у ґрунті найменше. В цьому випадку калькулятор за допомогою своєї марки повністю закрив потребу в калійних добривах, тому вони не потрібні.

Інші добрива слід компенсувати за рахунок простих добрив, що обираємо з випадаючих списків нижче, їх концентрації ДР фіксовані, змінити ці концентрації неможливо:

Наприклад, калькулятор прорахував дуже великий об’єм добривсвоєї марки - 532,2 кг, а це дорого. Зменшуємо об’єм добрива як мінімум в 2 рази до 265 кг, записуючи потрібну цифру у зелене поле Зменшити об’єм комплексного добрива за рахунок простих, кг. Як ми пам’ятаємо, добриво своєї марки мало у складі калій (20%), який було компенсовано повністю. Тому,після зменшення об’єму добрива своєї марки калькулятор сигналізує про нестачу калію в ґрунті. Закриваємо цю потребу Сульфатом калію:
Сукупна потреба у добривах для отримання планового врожаю огірка у розмірі 80 т з 2 га склала:
 • Добриво своєї марки (NPK: 13-40-20) = 265 кг;
 • Аміачна селітра гранульована (N: 34,5) = 503,7 кг;
 • Амофос (NPK: 12-52-0) = 410,4 кг;
 • Сульфат калію (К2О: 50) = 106,9 кг;
 • Сукупний об’єм добрив = 1286 кг,
Метод нормативів витрат
Другий метод обчислення, що використовує калькулятор називається: Методом нормативів витрат:

“Метод розраховує потребу в добривах на одиницю врожаю. Враховує режим зрошення та кліматичну зону. Потребує інформацію про метод визначення ДР та рівень забезпечення ґрунту ДР. Підійде для зернових, бобових та технічних культур, що вирощуються на великій площі.”

Суть метода полягає у визначенні нормативів витрат елементів живлення на одиницю врожаю. Цей метод вважають одним з найточніших, оскільки він заснований на результатах польових дослідів з добривами, проведених науково-дослідними установами України.

Залишаємо ті самі вхідні дані, але перемикаємо балансовий метод на МНВ:
Для МНВ дуже важливо, які методи розрахунку ДР використовували працівники лабораторії, ці методи дивимось в агрохімічному аналізі та вказуємо в окремих випадаючих списках. Для прикладу, нехай це буде Мачигін для фосфору та калію.
Залишаємо ті самі добрива та отримуємо результати, які загалом на 100 кг більші від балансового методу, в основному через більшу потребу в калійних добривах:

 • Добриво своєї марки (NPK: 13-40-20) = 265 кг;
 • Аміачна селітра гранульована (N: 34,5) = 453,4 кг;
 • Амофос (NPK: 12-52-0) = 208,8 кг;
 • Сульфат калію (К2О: 50) = 459,1 кг;
 • Сукупний об’єм добрив = 1386,4 кг,
Від розробника калькулятора: МНВ не використовує результати агрохімічних аналізів ґрунту, тому називати його найточнішим досить ризиковано.

Якщо в лабораторії не ваказали метод розрахунку ДР, вказуємо у випадаючих списках “не знаю”. Тепер є шанс окомірно встановити забезпеченість ґрунту поживною речовиною від дуже низького до дуже високого. Такі результати будуть досить приблизні, але дозволять оцінити забезпеченість ґрунту ДР для досвідчених аграріїв.
Як бачимо, нам вдалося більш менш потрапити в попередній діапазон необхідного об’єму добрив: 1369 кг на 2 га:

 • Добриво своєї марки (NPK: 13-40-20) = 265 кг;
 • Аміачна селітра гранульована (N: 34,5) = 309 кг;
 • Амофос (NPK: 12-52-0) = 624,2 кг;
 • Сульфат калію (К2О: 50) = 171,1 кг;
 • Сукупний об’єм добрив = 1369,3 кг,
За будь-якого методу обчислення ви також зможете побачити потребу в ДР та в добривах на графіках:
Наостанок, звертаємо вашу увагу, що алгоритми калькулятору не враховують всієї різноманітності хімічних, фізичних та біологічних процесів, що постійно відбуваються в ґрунті. Калькулятор дозволяє приблизно оцінити потребу в елементах живлення та перевести її в добрива. Тому будь-які рішення, прийняті на основі даних цього калькулятора, слід розцінювати як рекомендації, а не остаточне керівництво до дій. Тому обов'язково порадьтеся з професійним агрономом та порівняйте дані калькулятору з минулорічними витратами добрив.

Якщо помітили помилку або бажаєте внести пропозицію, напишіть у телеграм розробнику: https://t.me/joinchat/IQfeXjGv6csXBRIw

Розробники щиро дякують за допомогу Ірині Логіновій, яка консультувала доробку цієї версії калькулятора. Науково-популярні статті Ірини ви можете знайти на сайті in-furrow.
Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується та реалізується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA).